trešdiena, 2013. gada 20. novembris

23. novembrī plkst. 16.00 teātra namā "Jūras Vārti" notiks Sarmītes Krišmanes, Ainas Tobes un Gitas Priedes grāmatas "SPĒKA GADAGRĀMATA. Saules godu atslēgas" atvēršanas svētki.

Iedvesma izdevumam smelta lasītāju atsauksmēs par grāmatu un mūzikas disku "Spēka dziesmas", kuras atvēršanas svētki pirms gada Ventspilī pulcēja vairāk nekā 300 tuvus un tālus viesus no visas Latvijas.

Jaunais izdevums "SPĒKA GADAGRĀMATA. Saules godu atslēgas", tāpat kā "Spēka dziesmas", ir radīts Ventspilī, tā izdevēja ir latviskās dzīvesziņas biedrības "LATVE". Grāmata caur Sarmītes Krišmanes un Ainas Tobes pieredzes prizmu stāsta par astoņiem Saules godiem latviskajā dzīvesziņā - kad un kā tie svinami saskaņā ar mūsu senču tradīcijām.

Gadagrāmata-personīgais dienu plānotājs bagātināts ar astroloģes Gitas Priedes astroloģisko informāciju katrai dienai – Saules un Mēness dienām, Mēnesi zodiaka zīmē, čika laikiem, planētu aspektiem un astroloģiskajām prognozēm 2014. gadam. Grāmatai pievienots psiholoģes Sarmītes Krišmanes ierunāts meditāciju disks.

Ļaudonieša Valda Kļaviņa saullēktu fotogrāfijas, Mākslas akadēmijas studentes Aismas Graumanes akvareļi un zīmējumi, Ainas Tobes jostu raksti un pie grāmatzīmes piestiprinātais medaljons no tīra vara kalpos par iedvesmas avotu gadagrāmatas lietotājiem visa 2014. gada garumā. "Uzdrīkstamies apgalvot, ka līdzīga rakstura grāmata Latvijā līdz šim nav izdota un patiesi ceram, ka tā gūs tikpat plašu un pozitīvu rezonansi sabiedrībā kā latviskās dzīvesziņas biedrības "LATVE" iepriekšējais izdevums "Spēka dziesmas," pauž biedrības valdes locekle Zane Boitmane-Priedēna.

"Mums ir būtiski, ka gadagrāmatas veidošanā, tāpat kā pirms gada krājuma "Spēka dziesmas" tapšanā, iesaistījušies ļaudis no visiem Latvijas novadiem. Sarmīte Krišmane pārstāv Kurzemi, Aina Tobe Vidzemi. Trešā autore - astroloģe Gita Priede ir rīdziniece, kas šobrīd dzīvo Zviedrijā. Valda Kļaviņa saullēktu fotogrāfijas un Aismas Graumanes akvareļi tapuši Latgalē, bet vara piekariņi ar Saules zīmi tapuši gan Zemgalē, gan Latgalē – tos ar rokām gatavoja folkgrupas "DĀRDI" jaunieši – Rihards Valters un Aisma Graumane – ar saviem draugiem. Un visi šie ceļi savienojas vienā – pie mums - Ventspilī," priecājas LATVEs valdes locekle Ilze Meiere.

Grāmatas atvēršanas svētkos koncertu sniegs folkloras kopa "Delve" (Limbaži) un postfolkloras grupa "Dārdi" (Rīga), par grāmatas tapšanu stāstīs tās autori un izdevēji. Koncertā Ventspilī "Delve" stāstīs muzikālus stāstus par seniem laikiem un lietām, par mūsu senču dzīvesveidu un dzīvesziņu. Savukārt grupa "Dārdi", kas klausītājiem pazīstama no grāmatai "Spēka dziesmas" pievienotā mūzikas diska, priecēs klausītājus ar gadskārtu dziesmām.

Būs arī pārsteigums - audiovizuāla scenogrāfija ar latvju zīmēm no mākslas laboratorijas SAVIENOJUMS, tā ir konceptuāli jauna pieeja tradicionālajai kultūrai Latvijā.

Izdevums "SPĒKA GADAGRĀMATA. Saules godu atslēgas" būs nopērkams Jāņa Rozes grāmatnīcās visā Latvijā no 2013. gada decembra.


sestdiena, 2013. gada 3. augusts

Pjotra Elkunoviz vizīte notiek 3 dienas - 12.,13. un 14.augustā!

Augustā pie mums Latvijā 10.reizi viesojas
dziednieks no Vācijas - Pjotr Elkunoviz.


Informācija par dziednieku www.elkunoviz.org (latviešu valodā).

Pjotra Elkunoviz vizīte notiek 3 dienas - 12.,13. un 14.augustā
UZMANĪBU!!! Šoreiz dziedināšana notiks citā adresē!!!
Days Hotel Riga VEF
Brivibas Str. 199c,
www.dayshotelriga.lv
-----------------------------------------------------------

Pateicoties Jūsu izrādītajai interesei,
dziednieks Pjotrs Elkunovičs ir atkal gatavs 10. un 11.augustā rīkot 1.semināru Latvijā.
Iepriekšēja sagatavotība nav nepieciešama.
Semināra tēmas spēj apgūt ikviens, kuram ir interese par dziedināšanu.

1.semināra tēmas:
- dziedināšanas pamatu apgūšana
- praktisko iemaņu apgūšana
- simbolu iepazīšana un iniciācija tajos,
- praktiskā simbolu izmantošana
- dziedināšana no attāluma,
- telpu attīrīšana,
- dziedināšanas plāna sastādīšana un praktisko iemaņu apgūšana.

Seminārs notiks krievu valodā. Semināra materiāli ir sagatavoti latviešu valodā.
Cena 400 EUR vai 280 LVL.

Gaidu Jūsu pieteikumus e-pastā vai telefoniski (29172767) līdz 10.jūlijam (ieskaitot), lai varētu ieplānot
semināru. Seminārs notiks, ja pieteiksies vismaz 8 dalībnieki.
Avansa iemaksa 50 EUR vai 35 LVL.
Iemaksātais avanss paliek organizatoru rīcībā arī tad, ja Jūs gadījumā pārdomāsiet,
un tiks izmantots semināra organizēšanai.
---------------------------------------------------------------------------------

Dziedināšanas dienās:- reģistrācija no 9:00 - 10:00 (reģistrējoties tiek piešķirts kārtas Nr. uz dziedināšanu)
- lekcija no 10:00 - 11:00
- dziedināšana no plkst.11:00
Ja Jums šķiet, ka ir nesakārtotas lietas ar tuviniekiem, kuri jau ir aizsaulē - ņemiet līdzi uz dziedināšanu
aizgājēju fotogrāfijas.
Uz lekciju ņemiet līdzi radus, draugus, paziņas, kolēģus - visus, kuriem ir interese par
dziedināšanu. Lekcija - bezmaksas.

Lūgums pieteikties e-pastā, norādot: vārdu, uzvārdu, telefona nr. un no kuras pilsētas.
Ja piesakāt vairākus cilvēkus, tad lūdzu visus šos datus arī par viņiem.


Ar Jūsu laipnu atbalstu un atsaucību pārsūtiet šo ziņu tiem, kuriem pēc Jūsu domām
šī ziņa varētu būt noderīga.



Vietu skaits ir ierobežots! Lūgums izturēties atbildīgi un laicīgi paziņot,
ja nevarat ierasties vai mainās Jūsu plāni!
Ikviens. kurš ir pieteicies, bet neierodas uz dziedināšanu, liedz iespēju kādam citam, kuram tas ir ļoti nepieciešams!!!!
Ar cieņu,

Daiga Dzalba
Mob.t. 29172767

svētdiena, 2013. gada 21. jūlijs

Jēdzieni un jēga

Ikdienā Dižais mūs nereti pavada ik uz soļa, tikai mēs to nepamanām. Varbūt pat pareizāk ir teikt - VIENMĒR pavada ik uz soļa. Esamība mūs aptver, apskauj. Cits jautājums, vai, atrodoties ikdienas raižu piepildītajā prātā, mēs šīm skavām ļaujamies.
            Mēs esam dzirdējuši un lasījuši, kas viss esot viens un viens esot viss. Esamība savā būtībā nav duāla. Tajā nav pretrunu, nav dalījumu; viss atrodas savstarpēji papildinošā krāšņā lietu un notikumu buķetē.
            Dualitāte rodas, kad iejaucas cilvēka prāts. Prāts nespēj aptvert Esamības vienotību un dala to „reizinātājos”. Dalījums rada dualitāti. Rodas jēdzienu pretmeti, kā, piemēram, „labs – slikts”, „balts – melns”. Vēl vairāk – starp balto un melno ir vesela nokrāsu gamma, un arī to prāts ir spējīgs sašķērēt.
            Vārdi ir prāta pasaulei piederoši. Līdz ar to veselums vārdos nav izsakāms. Mēģinājumi to izdarīt ir noveduši pie reliģiju rašanās. Katra reliģija ir centiens izteikt Esamības pilnību (šeit varētu lietot arī vārdu „Dievs”) vārdos, simbolos, rituālos. Šeit rodas neliels paradokss. Reliģijas pamata vēsti uztvert spēj tikai cilvēks, kurš spēj tvert Esamību tās veselumā; tajā pašā laikā šādam cilvēkam reliģijas vēsts vairs nemaz nav vajadzīga, jo viņš spēj kontaktēties ar Esamību „pa tiešo”.
            Mēģināsim pieskarties nedaudziem jēdzieniem, kas, spriežot pēc attiecīgā vārda uzbūves, radušies pirmatnējā veseluma iespaidā, taču ienākot prāta pasaulē, savu jēgu pazaudējuši un pārvērtušies par kaut ko gluži citu. Šis „gluži cits” parasti tāpat tiek piesaukts kādā nebūt cēlā nolūkā, nemaz nepamanot, ka „gluži cits” vairs nebūt nav „Tas”.
            Pirmais jēdziens, kam pieskarsimies, ir „patiesība”.
            Par patiesību mēs ikdienā runājam visvisādos kontekstos. Arī strīdamies par patiesību. Savu patiesību mēs aizstāvam, uzskatot, ka mūsu patiesība ir pareizāka par viņējo. Šeit varam atcerēties Bora slaveno teicienu, ka liela patiesība ir tāda, kuras pretstats arī ir liela patiesība. Pretstats patiesībai ir nepatiesība. It kā jocīgi un tajā pašā laikā viss ir vienkārši. Bors runā par veselumu, kamēr prāts, kam Bora teiciens šķiet nepieņemams, atkal ir iekritis dualitātes „patiess – nepatiess” slazdā.
            Dualitātes šauro redzējumu atgādina slavenā fabula par vairākiem aklajiem, kuri, katrs aiz savas ķermeņa daļas saķēruši ziloni, strīdējās, ko tad viņi ir satvēruši. Katram no šiem aklajiem bija sava patiesība. To pašu mēs darām ikdienā – tveram pasauli caur savu priekšstatu prizmu un brīnāmies, cik ļoti satvertais atšķiras no kaimiņa, kolēģa vai dzīvesbiedra. Un tikai redzīgais, kas spēj ieraudzīt ziloni kopumā, zina, par ko ir runa.
            Reti kurš ir pamanījis vārda „patiesība” īsto vēsti. Un tā ir „Pati Esība”! Pati Esība ir tā, par ko vairs nav jāstrīdas, jo nav vairs dualitātes. Pati Esība apvieno Bora pieminētos patiesības pretmetus, jo tie Esamībā izpaužas vienlaicīgi, pie kam vienlaicīgi ar visu to neierobežoto iespēju gūzmu, kas atrodas starp šiem pretmetiem.
            Droši vien tas, ko mēs ikdienā apzīmējam ar vārdu „patiesība”, būtu jāsauc citā vārdā – kaut vai par „taisnību”. Tas būtu precīzāk. Patiesību Pašas Esības kontekstā mēs parasti nemaz nezinām. Bet cik ļoti mēģinām visur to piesaukt.
            Otrs jēdziens, kas ikdienas lietojumā ir nonivelējies – „sirdsapziņa”.
            Sirdsapziņa parasti tiek piesaukta, lai izraisītu vainas apziņu, ka kaut kas ir nodarīts nepareizi. Parasti iet runa par uzvedības modeļiem, rīcības modeļiem, kas neiekļaujas kaut kādos pieņemtos ētikas rāmjos.
            Kas šos rāmjus veido?
            Atbildi visprecīzāk ir noformulējis viedais vīrs Berts Helingers, ar to apzīmējot dzimtā, ģimenē izveidoto vērtību kopumu, kas veido savdabīgu enerģijas lauku, tajā iesaistot visus dzimtas locekļus. Citiem vārdiem, runa ir par dzimtas un ģimenes kolektīvo apziņu.
            Šī kolektīvā apziņa mēģina visus dzimtas locekļus turēt pie konkrētā uzskatu / vērtību kopuma, provocējot justies neērti, ja gadījumā kāds no locekļiem šim kopumam nepievienojas. Tradicionāli tā ir „poga”, uz kuras spiežot, dzimtas vecākā paaudze mēģina manipulēt ar jaunāko.
            Katrā dzimtā šis uzskatu kopums ir citāds. Tie var būt pat diametrāli pretēji, līdz ar to tikpat diametrāli pretējs var būt tas, ko saucam par sirdsapziņu. Teiciens, ka kādam nav sirdsapziņas, nozīmē tikai to, ka viņa sirdsapziņa nesakrīt ar mūsējo, respektīvi, viņa ētisko vērtību kopums kardināli atšķiras no mūsējā. Piemēram, zagļu dzimtas vērtību skala noteikti atšķiras no manējās.
            Tagad izgaršosim salikteni „sirdsapziņa”, sadalītu pa daļām: „Sirds Apziņa”.
Ahā! Te paveras pavisam cita aina!
Atšķirībā no prāta ierobežotības caur sirdi mēs spējam tvert pasauli tās veselumā. Sirds spēj just un caur sajūtām tvert Pasauli, Esamību visā tās pilnībā. Saka, ka sirdij nevarot pavēlēt. Protams, nevar jau arī, jo Sirds Apziņa vienkārši IR ESOŠA neatkarīgi no pavēlēm, un instrukcijām. Cita lieta – prāts ar pavēlēm vai instrukcijām var likt cilvēkam rīkoties pretēji tam, ko saka viņa Sirds Apziņa. Un te nu ir kārtējais nelielais paradokss – tas, ko mēs saucam par sirdsapziņu, bieži vien ir klajā pretstatā Sirds Apziņai. Interesanti, vai ne?
Trešais jēdziens ir viens no visbiežāk lietotajiem mākslā un kultūrā. Proti, mēs runājam par mīlestību.
Mīl Es(t)ība ir viena no diženākajām lietām Esamībā, ja to vispār var nodalīt no Esamības. Tāpat kā Saule lej savu siltumu pāri visam bez jebkādiem nosacījumiem, arī Mīlestībai nosacījumu nav.  Tā plūst no avota neatkarīgi, vai uz viņu tiek atbildēts. Veseluma izpausmē neeksistē pretmeti „mīl – nemīl”. Gana droši var atbildēt, ka tieši spēja mīlēt cilvēku nosacīti paceļ virs pārējo materiālo dzīvības formu klāsta. Tiesa, tas ir gadījumā, ja patiešām ir runa par Mīlestību.
Te jāmin kārtējais paradokss. Lielākā daļa cilvēku, kas šo jēdzienu lieto, nezina, kas tas ir, veidojot kārtējos kolektīvos maldus. Jo atkal – lai piedzīvotu Mīlestību, kaut nedaudz ir jāspēj tvert pasauli veselumā. „Viņš/ viņa mani nemīl, tāpēc es ciešu!” pieder pie dualitātes un tajā gadījumā nav runa par Mīlestību. Stāvokli, ko ikdienā dēvē šajā vārdā, varētu varbūt nosaukt par „iekaislēšanos”.  Tajā nav nekā slikta, tas ir skaists, veselīgs process, kuram jāiziet cauri un uz kura balstās bezmaz visa pasaules literatūra.  Tajā pašā laikā jāsaprot, ka ienesot šo jēdzienu duālajā pasaules skatījumā, Mīlestībai tiek laupīta tās pārlaicīgā dimensija un dziļākā būtība.
Mēs aplūkojām trīs jēdzienus, kuri dualitātes apstākļos apzīmē katrs kaut ko savu.
Uztverot visu veselumā, starpības nav, jo Pati Esība = Sirds Apziņa = Mīl Es(t)ība.
Viss ir Viens un Viens ir Viss.

Ģirts Ančevskis

trešdiena, 2013. gada 12. jūnijs

21. jūn. Saulstāvju uguns rituāls "Utķuros"


MĪĻO, CILVĒK!

(..) VISSKAISTĀKAIS GADALAIKS,
VISSKAISTĀKAIS GADALAIKS,
VISSKAISTĀKAIS GADALAIKS
IR MĪLESTĪBA.
                                        /V. Atāls/

AICINĀM 21. JŪNIJĀ PIEDZĪVOT MĪLESTĪBU
MŪSU PĻAVĀS
(starp Gaiziņkalnu un Madonu)
caur

  • saulstāvju uguns rituālu
  • spēka dziesmām
  • un kopā būšanu

Iedrošinām – uzaiciniet arī savus ģimenes/dzimtas Cilvēkus!

AP 19:00 PULCĒJAMIES (var ātrāk, vēlāk, bet daži kopdarbiņi jāpaveic līdz saules rietam 22:22)
AP 21:00 UGUNSRITUĀLS

Līdzi jāņem:
  • Jāņu zāles kopīgajai vītnei
  • ieteicams katram ziedu vainags/ozolkronis (meitas pin saviem puišiem)
  • „graudiņi” ziedošanai (pupas, graudi utml.)
  • pirkstiņēdieni kopgaldam pie ugunskura (labāk Latvijā audzēts/ radīts)
  • kaut kas brokastu galdam (tiem, kuri paliks līdz rītam un ilgāk).

Drīkst ierasties ātrāk un uzkavēties ilgāk (arī nākamajā dienā)! Būs pieejamas divas ugunskura vietas un grils. Ir akas ūdens un upīte, kas tek saullēkta virzienā. Ņemiet līdzi teltis.

Nokļūšana - kooperējieties pa mašīnām, jo tā ir lētāk, un mums nav lielveikala lieluma stāvlaukuma:). Ir tikai jauki kaimiņi (arī 6 lieli suņi, kam jāsaka:„uz māju!”), kuru pagalmā vai pie ceļa galiem, arī uz lielā ceļa, varēsiet novietot savus auto. Rēķinieties, ka ~ 10/15 min jāiet pa mežiņu ar kājām. Saimnieks Arvis piedāvās dzeltenu ķerru, ar ko īpaši lielās paunas vieglāk pārvietot (tas jāsakoordinē, jo iebrauksiet dažādos laikos).

Mums gribētos pavadīt šo stipro laiku kā svētkus
tā viegli, bez īpašiem noteikumiem, esot kopā ar Tevi, cilvēk.
Tev arī? – tad mēs jūs gaidām, lai saplūstu Mīlestībā!

Pieteikšanās nav obligāta, bet jauki būtu, ja jūs liktu mums noprast, cik būsiet
(29635448 Sigita).
p.s. ciemošanās bez maksas un bez alus:) .
Arvis, Sigita, Laimrota un Teiksma aicina.
___________________________________________________________________________________
Ceļa apraksts:

CEĻŠ UZ
Saulstāvjiem „UTĶURU” PĻAVĀS

Tuvojoties Zelgauskai (pieturā rakstīts ar burtu A),
skatieties pēc sarkanām norādēm! J
Skaidrībai zvaniet Arvim 25914813
                                                                                            
No Rīgas uz Madonu, pa Pļaviņu šoseju braucot,:

Ø      Jābrauc līdz Sauleskalnam (aiz Kalsnavas, Bērzaunes) un tad jāsāk rosīgi skatīties kreisajā pusē pagrieziens uz Iedzēniem 
Ø      pa kreisi (norāde Iedzēni)
Ø      braucam, kamēr beidzas asfalts un priekšā ieraugam metāla sētu (ārstes prakses uzraksts)
Ø      pa kreisi griežam (uz zemes ceļa)
Ø      pa labi pirmajā T veida krustojumā
Ø      braucam tikai taisni līdz Zelgauskas centram ( kreisajā ceļa pusē 2 stāvīga akmens un baltu ķieģeļu māja)
Ø      pa kreisi pirms tās mājas ceļš augšā kalnā (sarkana norāde)
Ø      braucam tikai taisni līdz sarkanai norādei labajā pusē
pa labi pie sarkanās norādes
Ø      novietojam mašīnu mazā vai lielā ceļa malāJ (kuriem ātrāk jāsteidzas mājās, lūdzam novietot mašīnu tuvāk lielajam ceļam)
Ø      griežamies iekšā
Ø      taisni un uzmanīgi (slikts lauku zemes ceļš) braucam līdz pirmajai mājai (līdz otrajai var iebraukt tikai džipveidīgās mašīnas)
Ø      ~ 10 – 15 min lauku ceļu apavos dodamies ar kājām uz „Utķuru” pļavu J



No Rīgas uz Madonu, caur Vecpiebalgu braucot,:

Ø      Pirmais orientieris – Bērzkroga krustojums
Ø      Jābrauc Vecpiebalgas vai Madonas virzienā
Ø      līdz Lauterei (aiz Liezēres)
Ø      turpinām braukt taisni un tad sākam rosīgi skatīties labajā pusē pagrieziens uz Bērzauni (pirms vietas apzīmējuma Kusa)
Ø      pa labi (norāde Bērzaune)
Ø      braucam līdz 4 ceļu krustojumam (kur pa labi norāde uz Gaiziņkalnu)
Ø      taisni tam pāri virzienā uz 2 stāvu akmens/balto ķieģeļu, ko no krustojuma var redzēt (skatāmies sarkanās norādes bultas virzienu)
Ø      pabraucam garām 2 stāvīgajai baltu ķieģeļu mājai
Ø      pa labi aiz tās mājas ceļš augšā kalnā (sarkana norāde)
pa labi pie sarkanās norādes
Ø      novietojam mašīnu lielā vai mazā ceļa malāJ (kuriem ātrāk jāsteidzas mājās, lūdzam novietot mašīnu tuvāk lielajam ceļam)
Ø      griežamies iekšā
Ø      taisni un uzmanīgi (slikts lauku zemes ceļš) braucam līdz pirmajai mājai (līdz otrajai var iebraukt tikai džipveidīgās mašīnas)
Ø      ~ 10 – 15 min lauku ceļu apavos dodamies ar kājām uz „Utķuru” pļavu J

No Madonas uz Zelgausku:

Ø      Braucam Madonas Putnu fabrikas virzienā (netālu no Pļaviņu šosejas apļa kur norāde Gaiziņkalns)
Ø      Garām Madonas Putnu fabrikai līdz krustojumam, kur norāde uz Gaiziņkalnu
Ø      Pa labi Gaiziņkalna virzienā
Ø      braucam līdz 4 ceļu krustojumam (kur norāde tālāk uz Gaiziņkalnu)
Ø      pa kreisi uz 2 stāvu akmens/balto ķieģeļu māju, ko no krustojuma var redzēt (skatāmies sarkanās norādes bultas virzienu)
Ø      pabraucam garām 2 stāvīgajai baltu ķieģeļu mājai
Ø      pa labi aiz tās mājas ceļš augšā kalnā (sarkana norāde)
Ø      braucam tikai taisni līdz sarkanai norādei labajā pusē
pa labi pie sarkanās norādes
Ø      novietojam mašīnu lielā vai mazā ceļa malāJ (kuriem ātrāk jāsteidzas mājās, lūdzam novietot mašīnu tuvāk lielajam ceļam)
Ø      griežamies iekšā
Ø      taisni un uzmanīgi (slikts lauku zemes ceļš) braucam līdz pirmajai mājai (līdz otrajai var iebraukt tikai džipveidīgās mašīnas)
Ø      ~ 10 – 15 min lauku ceļu apavos dodamies ar kājām uz „Utķuru” pļavu J

svētdiena, 2013. gada 28. aprīlis

Pjotrs Elkunovičs Rīgā 13.-15.05.2013.


Es un dzīve


Neviens nezina manu ceļu, neviens vienīgs.
Arī es pati ne –
bet tas kļūs man skaidrs, kad pa to iešu.

Mana sirds skrien pretī tam, kurš vēlas nepieprasot
un dala savas ciešanas ar mani nedraudot un nepiespiežot.

Es atrodu savas mājas pie tiem, kas atzīst mani tādu, kāda esmu –
Ar tām saistībām, kas ir manas, un ar tiem cilvēkiem, kas mani.

Tikai tam es varu būt tuva, kurš ļauj man atkāpties sevī.
Tikai tam es varu uzticēties un paust savas dziļākās domas,
kurš droši pieņem manu klusēšanu un pieļauj nedalāmu lietu esamību.

Tas, kurš uzskata, ka viņam ir tiesības uz mani, iznīcina manu prieku,
nosmacē manu mīlestību un atņem manu dzīvi.
No tāda cilvēka man jātiek prom, kaut arī tas būtu kāds no man tuvajiem...

Nevienam nav tiesības uz mani.
Nevienam. Neviens man nedrīkst atņemt dzīvi.
Ko es dodu, to dodu no brīvas gribas, kad pienācis laiks.

Tas, kurš pats ņem, kavē manu došanu.
Tas, kurš pieprasa manu mīlestību, traucē mani mīlēt.
Tas, kurš pats mani ņem, tas mani zaudē.

Bet tas, kurš paļaujas uz dzīvi, dod manai mīlestībai spārnus.
Dzīvi neviens nevar noķert un vadīt,
tā ir brīvība un vējš, un atrod pati savu ceļu.

Es esmu vēja bērns, ko neviens nevar notvert dzīvu.
Es esmu mazs, pelēks putniņš, kurš gūstā apklust un mirst.

Bet brīvības telpā un nakts klusumā dziedu es laimīgi un nepagurstot –
Kā lakstīgala, mana māsa,
Un brālis cīrulis.

(I.Ančevskas tulkojums no zviedru val.)

trešdiena, 2013. gada 13. marts

Saulgrieži dabā un manī

Sveiki, tautieši, kas tradīcijā!

23. martā plkst. 13.00 Arvja nebūs mājās, bet es ar abām meitiņām gan:)

Šogad pirmo reizi vēlos veidot sarunu ar dabu un sevi pavasara saulgriežos pie Utķuru ugunskura. Sākotnēji bija plāns, ka piedalīsies arī svešie ļautiņi, bet sapratu, ka neesmu gatava uzņemt viesus viena pati bez mīļā vīra. Tomēr savējos, kam nav pretenziju un ir vēlēšanās vienkārši pabūt kopā, mēs ar meitām aicinām!

Līdzi var paņemt kādu olu vai pirkstiņēdienu iesvētīšanai un padibeni sēdēšanai uz bluķa.

... atceros, kā Sarmītes Krišmanes seminārā Vilnis jautāja, kāpēc vajag godināt sauli, laiku? un viņa atbildēja: * Kas godā laiku, tam mazāk jāstrādā, vairāk laika garīgajai attīstībai, sarunai ar savu Dvēseli - pārmaiņām (man tas ir jau piepildījies:));
* Ja godinām laikus, uzzinām, uz kurieni ir tiecība (esmu ceļā:));
* Kas godā sauli, tas top veselāks (slimības, ja uzrodas, uztveru kā signālus);
* Kurš sadzīvo ar sauli, to nevar pakļaut - tā ir atbildība. Bezatbildīgos var pakļaut. (mans mugurkauls stiprinās:)).

Ja vēlaties pievienoties spēka dziesmu skandēšanā, kad saule spēkā, zvaniet man 29635448 (Sigita).

Sauli sirdī!

ceturtdiena, 2013. gada 28. februāris

Sarmīte Krišmane Gulbenē 06.- 07.04.2013.

Gaidītais, Sarmītes vadītais, divu dienu praktiskais seminārs Gulbenē šoreiz 06. un 07. aprīlī.
Tēmas:

  1. Darbs pašam ar sevi - "Sevis pieņemšana".
  2. "Pozitīvās pašpalīdzības tehnika". Tās apgūšana un praktizēšana.

Lūgums pieteikties. Telefons - 26302998 (Sarmīte).
Iespējamas arī nakstmājas.

otrdiena, 2013. gada 22. janvāris

Dziednieks Pjotrs Elkunovičs 2013. gada februārī Rīgā!

            Jau 8.reizi Rīgā notiek dziednieka Pjotra vizīte. Ja ir interese - nāciet uz lekcijām 18.,19. un 20. februārī plkst. 10:00 viesnīcā Maritim, Slokas ielā 1.


                                                           Labāk 1x redzēt, nekā 100x dzirdēt!!!


otrdiena, 2013. gada 15. janvāris

Konference ''Baltu sakrālais mantojums''



  • Islande Hotel, Rīgā 2013.gada 16.un 17.februārī.
    ”Patriotisms sākas ar zināšanām”

  • Ir svarīgi meklēt gaismu savā iekšienē – zināšanu un gara gaismu. Šodien, kad vairāk kā citkārt aizdomājamies par to, kas ir īstenā latvietība, kur ir mūsu saknes, no kurienes nāk mūsu zināšanas un mūsu spēks... Daudzi cilvēki sajūt, ka atkal ir atmodas laiks, tikai šoreiz nevis politiskās, bet garīgās atmodas laiks, kas pamazām liek pievērst uzmanību mūsu pašu vērtībām – esam izskrējušies pa pasauli, pamēģinājuši, izgaršojuši citu kultūru vērtības, meklējuši Rietumos un Austrumos, bet tagad, kā Sprīdīši, pamazām atgriežamies Mājās... Par to liecina kaut vai tas, ka arvien vairāk svinam īstos Saulgriežus, vēlamies uzvilkt tautastērpu, apmeklēt Latvijas svētvietas, uzzināt par dainām, baltu zīmju spēku un nozīmi.
    Konferences tēmas: 
    Valdis Muktupāvels -''Baltu dabas svētnīcas semantisko slāņu skaniskā interpretācija''
    Lekcijā tiek prezentētas trīs baltu dabas svētnīcu raksturojošo motīvu grupas: 1) Rāmava, kā vēsturiski dokumentēta dabas svētnīca - svētbirzs, to raksturo baltu valodu sakrālais termins ar sakni rām-; līdz mūsdienām ir identificētas vairākas rāmavas, galvenokārt ziemeļaustrumu Prūsijā; 2) Rāmavas svētais koks, kas aprakstīts Simona Grūnava "Prūsijas hronikā"; vairāki folkloras motīvi ļauj to pielīdzināt pasaules kokam; 3) pagānu priesteri un rituālu veicēji rāmavā - krīvi un vaidilas.
    Šie motīvi ir ievīti oratorijā "Pārcēlājs/Pontifex", kas ir postmoderna vīzija par mūsdienu pasaules garīguma, senu un jaunu kultūru mantojuma, visu lietu savstarpējās saistības un mijiedarbības tēmām. Tas ir mēģinājums uztaustīt pagāniskās un kristīgā pasaules saskari, reflektēt par tilta iespējamību starp tām, atrast tilta cēlāju (latīniski – “pontifex”).
    Ar baltu dabas svētnīcu saistītie motīvi ir diezgan universāli, un tādējādi nozīmīgi gan vietēji, gan arī globāli. Ir paredzēta atsevišķu oratorijas fragmentu noklausīšanās.
    Ivars Strautnieks - ''Latvijas ģeoloģiskās attīstības vēsture''
    Latvijas zeme ir mūsu pamats zem kājām gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Zinot un apzinoties mūsu zemes ģeoloģisko uzbūvi, tektoniskos lūzumus, anomālijas, resursus, attīstības vēsturi,- tas mums dod patiesu izpratni par vietu, ko saucam par savām mājām, par savu Dzimteni. Ļoti daudz interesantu un mazzināmu faktu profesora I. Strautnieka stāstījumā.
    Sarmīte Krišmane - ''Dainu praktiskais pielietojums ikdienā''
    Tautasdziesmu lasīšanas metodes, to šifrēšana.
    Dainās esošo kodu atpazīšana.
    Tautasdziesmu praktiskā izmantošana dažādās dzīves situācijās.
    Ludmila Kartunova - ''Informācijas apmaiņa starp cilvēku un dabu (Latvijas simbolos un ornamentos)''
    Cilvēka un dabas starpā notiek nepārtraukta informatīvā mijiedarbība. Informācija nonāk mūsu smadzenēs ar maņu orgānu starpniecību. Smadzenes uzņem un apstrādā šo informāciju, atgriežot to atpakaļ dabā jau ‘’pārstrādātā’’ veidā. Lietišķā māksla, simboli, valoda, dainas, mūzika- tas ir ārējās informācijās pārstrādes rezultāts, atspoguļojums. Šīs darbības mērķis ir iekodētā veidā atstāt nākamajām paaudzēm savas pieredzes rezultātus par notiekošo visapkārt. Lekcijā jūs varēsiet iepazīties ar informāciju par to, kā ģeoloģiskā vide atspoguļojas tautas simbolikā un ornamentos, kā tie stāsta ne tikai par ģeoloģiskās vides īpatnībām, bet arī brīdina un informē par dzīvošanai piemērotākām vietām.
     Valdis Celms ”Baltu pašapziņa, jeb kur meklēt mūsu patieso spēku”
    Dievizpratnes koncepcijas, E. Brastiņš un viņa darba turpinātāji, garīgās un ekoloģiskās krīzes, pasaules redzējumu paradigmu maiņa – mūsdienu aktualitāte. Dainu dievestības galvenie tēli un simboli mūsdienu skatījumā.
     Solvita Lodiņa "Tradicionālās kultūras ilgtspēja mūsdienu garīgajā un sociālajā vidē"
     Tradicionālās kultūras formas un saturs mūsdienu Latvijas situācijā.
    Latviski - ezoteriskais pasaules skatījums.
    Garīgās prakses latviešu tradicionālajā kultūrā un pasaulē.
    Modernās garīgās prakses sērija pieaugušajiem un bērniem: "Vingro ar dainām".
     Jānis Ozols ''Zināmāko Latvijas svētvietu raksturojums un klasifikācija dažādu pētnieku interpretācijā."
     Spēka vietu saistība ar debesu ķermeņu izvietojumu un paredzētais izmantošanas mērķis.
    Svētvietu dalījums - dzimtas, reģionālās, tautas, globālās. Reliģiju un baznīcu svētvietas. Svētvietu savstarpējā saistība un saistība ar globālajiem informācijas tīkliem un dažādiem egregoriem. Svētvietu un to elementu saistība ar debess ķermeņiem. Dažādu nozīmju un funkciju svētvietām ir atšķirīgs pielietojums.
     Rūta Muktupāvela  "Šamanisms un tā elementi baltu folklorā".
    Šamanisma reliģiskās sistēmas raksturojums:  
    • etimoloģiskie aspekti un izplatības areāls;  
    • galvenās figūras un to funkcijas;  
    • simbolika un prakses.  
    Šamanisma elementi latviešu dziesmās, pasakās un teikās – sižetu semantiskā analīze:  
    • “Tēvs mani nošāva, pamāte izcepa” (LD 33625) un “Ļaunās pamātes” cikla pasakas (AT 720. tips). Iniciācijas motīvu paralēles;  
    • kosmogonijas atblāzma “Divu brāļu” (AT 554. tips) pasakās;  
    • "gudreniece", "svētā", "Māras" papardīte (LD 32409; 32402-3) un šamaniskā realitāte.  
    Neošamanisms pasaulē un Latvijā – fenomena ģenēze, aktualitāte un perspektīva.  
    Pirmā daļa sevī ietver vairāk kultūrteorētisko ieskicējumu, otrā – konkrētu tekstu interpretācijas, bet trešā balstās gan teorētiskās  nostādnēs, gan arī lauka pētījuma (ietvērtās novērošanas, ko manā vadībā ir veikuši studenti) datos.
     Gunta Saule  ''Dievturība 21.gadsimtā- reliģija vai dzīvesziņa?''
    Tradīcija un tās izzināšana - tas, ko dēvē par folkloru, gan tās gudrības, kurās var izšķetināt lasot Dainas, teikas, pasakas. Latviešu Dievības, to raksturojums.

    Par Konferences lektoriem.
     Ivars Strautnieks
    Latvijas Universitātes asociētais profesors, ģeoloģijas doktors, docents un pasniedzējs Ģeomorfoloģijas un ģeomātikas katedrā. LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Domes priekšsēdētājs. Daudzu pētījumu un publikāciju autors. Pētījis Latvijas ģeoloģisko uzbūvi un reljefu kā dabas mantojumu, ar kuru savijas arī kultūras mantojums. 
     Rūta Muktupāvela
    Kultūrantropoloģe, Latvijas Kultūras akadēmijas docente, Latvijas Kultūras akadēmijas pasniedzēja, folkloriste un žurnāliste.
     Valdis Celms 
    Beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Rūpnieciskās mākslas (Dizaina) nodaļu (1970). Ieguvis mākslas maģistra grādu (1999). Latvijas Mākslinieku savienības biedrs (1972) un Dizaineru savienības biedrs (1994). Darbības jomas: dizains, kinētiskā māksla, vides māksla, fotogrāfija, grafiskais dizains. Pēta latvju rakstu zīmes, mākslinieka Gustava Kluča darbību, kinētiskās un vides dizaina problēmas un ir publicējis rakstus par šīm tēmām. Plašu popularitāti ieguvusi V. Celma grāmata ”Latvju raksts un zīmes. Baltu pasaules modelis. Uzbūve. Tēli. Simbolika”. Grāmatā sistemātiski apkopotas vairāk nekā 30 gadu laikā uzkrātās zināšanas un pētījumu rezultāti. 
    Valdis Muktupāvels
    Mākslas doktors, Latvijas Universitātes asociētais profesors etnomuzikoloģijā, komponists un mūziķis. Beidzis Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultāti (1980) un Latvijas Mūzikas akadēmijas Kultūras un mākslas zinātņu fakultāti (1983), aizstāvējis doktora disertāciju par tēmu Latviešu mūzikas instrumentu sistemātika (1999)
    Zinātniskajā darbībā V. Muktupāvels pievērsies Baltijas mūzikas instrumentu pētniecībai, latviešu un citu pasaules tautu tradicionālās un mūsdienu kultūras jautājumiem. Par šīm tēmām izdotas grāmatas, pubilicēti raksti un lasīti referāti vairāk kā 30 starptautiskās zinātniskās konferencēs Eiropā, Krievijā un ASV. V. Muktupāvels lasa lekcijas par mūzikas antropoloģiju, pasaules tautu mūziku, Baltijas tradicionālo kultūru, kā vieslektors ir bijis Lietuvas, Somijas, ASV, Kanādas un Vācijas augstskolās.
     Ludmila Kartunova 
    Arhitektūras doktore, RTU Telpiskās un reģionālās attīstības pētījumu centra vadošā pētniece. Ludmilas zinātniskie darba virzieni ir ģeofizika, ģeoekoloģija, ekoloģija, hidroģeoloģija, ģeoloģijas un kosmiskās vides ietekme uz iedzīvotāju veselību un saimniecisko darbību, medicīnas ģeogrāfija u.c. Ludmila ir ievērojama zinātniece – viņa ir autore vairāk nekā 90 zinātniskajām publikācijām, ir piedalījusies  63 starptautiskajās konferencēs, kongresos, simpozijos, sanāksmēs. Ludmilai tuvs ir arī pedagoģiskais darbs – viņa lasa lekcijas par ģeoekoloģiju daudzās Latvijas mācību iestādēs, piemēram, Latvijas Mākslas akadēmijā, Rēzeknes augstskolā, Baltijas starptautiskajā akadēmijā, Baltijas astroloģijas skolā u.c., kā arī dalās ar savām zināšanām daudzos Latvijas rajonos dažādās organizācijās.
    Jānis Ozols 
    Medicīnas doktors, ķirurgs, psihoterapeits, ilggadējs Rīgas 1.slimnīcas vadītājs, sabiedriskais darbinieks. Vienlaikus arī Reiki Miestars-skolotājs, astrologs un Latvijas spēka vietu pētnieks.
     Solvita Lodiņa
    Solvita ir biedrības: „Kustība par latvisku kultūru izglītībā”(KLKI) vadītāja,  kas aktīvi iesaistās komunikācijā ar valsts politiķiem, IZM, KM ierēdņiem, lai nodrošinātu mūsu nākamajām paaudzēm latvisko tradīciju , tēlu, simbolu cauraustu mācību saturu. Jau otro gadu viņa vada KLKI izveidotās darba grupas, kuras izstrādā latviskus mācību līdzekļus un metodikas izglītības saturam. Tradicionālās kultūras tēlus un simbolus viņa pēta jau 20 gadus. Un šobrīd aktīvi publicē savus dainu simbolu atšifrējumus žurnālā „Mistērija”visos 2013.gada ikmēneša numuros.Pēdējos gados Solvita aktīvi vada dažādus izglītības, kultūras un arī vides projektus, organizē bērnu radošās nometnes un lasa lekcijas par dainu sakrālajām vērtībām, vada  rituālus. Mūža aizraušanās ir amatniecība,  mūzikas instrumentu izgatavošana, muzicēšana. Solvita ir vairāku publikāciju, grāmatu, mācību līdzekļu,  mūzikas albūma Bišu gani "Dzīvie dūmi" autore, kā arī interneta portāla: klki.lv  video lekciju veidotāja.                 Lai paplašinātu savu pasaules redzējumu, viņa ir iedziļinājusies vairākās garīgajās mācībās, skolās, sistēmās, un, balstoties uz empīriskajām atziņām, meklējusi to, kas visos šajos ārēji atšķirīgajos virzienos ir iekšēji vienojošs un kas no tā visa ir atpazīstams mūsu pašu tradicionālajā kultūrā.
     Sarmīte Krišmane
    Psiholoģijas konsultante, pašattīstības grupu un latvisko ritu vadītāja, dabas dziedniecības un latviskās dzīves ziņas zinātāja. Stāstīs par Dainu praktisko pielietojumu, šifrēs dainās esošos kodus un senās zināšanas.
     Gunta Saule 
    Folkloriste, Latviskās dzīvesziņas kopēja, senbaltu tradīciju pētniece un popularizētāja. Par sevi raksta: ”Konferencē runāšu tieši par šo – par līdzatbildīgo un pašatbildīgo cilvēku. Par tādu, kurš nevis ļaujas notikumiem, bet pats ir to līdzveidotājs. Bieži vien sākumā ir doma, vārds un tiem seko darbi. Taču tiem seko arī notikumi. Notikumi un ļaudis, kurus paši esam caur savu domāšanu piesaistījuši. Un pasaulē notiek gan labais, gan ne tik labais – vismaz mēs tā vērtējam un tomēr – ir jau tā, ka ir labas un ne tik labas lietas. Ir Laima un ir Ne-Laime, un tās abas staigā pa vienām un tam pašām takām. Ir baltās un nebaltās dienas, tās visas jādzīvo. Viens ir attieksmes jautājums pret jau notikušo. Otrs tas, ko caur to izpratni mēs piesaucam nākamībai. Un ko mēs stiprinām nākamībā. Vai mēs stiprinām labo, to savās un citu dzīvēs izceldami, par to stāstīdami, vai gaužamies par melno dienu. Jo vairāk daudzinām labo, jo stiprinām un piesaucam to ne tikai savā dzīvē, bet arī apkārtnē.” 

    Atbalstītāji:
    Zaltis- latviskās dzīvesziņas centrs
    Andrejs Broks
    Islande Hotel
    Un citi jauki cilvēki :)